HaberlerANASAYFA

Reklam

 • Miras, bir kimsenin vefatından sonra kalan taşınır ve taşınmaz malları ifade ediyor. Bu noktada bir yakınınızın vefat ettiğini ancak size miras kalıp kalmadığını bilmediğinizi farz edelim."Miras kaldığını nasıl öğreniriz?" diyorsanız işte yanıtı..
   
  Miras kaldığını nasıl öğreniriz?
   
  Miras, bir kimsenin vefatından sonra kalan taşınır ve taşınmaz malları ifade ediyor. Bu noktada bir yakınınızın vefat ettiğini ancak size miras kalıp kalmadığını bilmediğinizi farz edelim. Bu durumda miras kaldığını nereden öğreneceksiniz? 
   
  Mirasçı olunup olunmadığı, mirasçılara hangi oranda ne kadar miras kaldığı mirasçılık belgesinde belirtiliyor. 
   
  Veraset ilamı olarak da bilinen mirasçılık belgesini almak için Sulh Hukuk Mahkemesi'ne veya noterlere başvuruda bulunabiliyor. Başvuruda gerekli olan belgelerin de temin edilmiş olması gerekiyor.
   
  • * Ölüm belgesi,
  • * Nüfus Kayıt Örneği,
  • * Veraset ilamı istemi içeren dilekçe.
   
  Mirasın geçmesi..
  A. Açılma ve değerlendirme anı
  MADDE 575.- Miras, mirasbırakanın ölümüyle açılır. Mirasbırakanın sağlığında yapmış olduğu mirasla ilgili kazandırmalar ve paylaştırmalar, terekenin ölüm anındaki durumuna göre değerlendirilir.
   
  B. Açılma yeri ve yetkili mahkeme
  ...
 • Kaybettikleri yakınlarının mirası için Tapu Müdürlüklerine başvuran vatandaşların işlemleri Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS), sayesinde daha kolay yapılıyor. Hiç bilinmeyen mülklerin de ortaya çıkmasını sağlayan sistem, mirasçıları sevindiriyor.
   
  11 YIL ÖNCE PİLOT UYGULAMA BAŞLADI
   
  TAKBİS çalışmalarının 2000 yılında Çankaya ve Gölbaşı tapu müdürlüklerindeki pilot uygulama ile başladığını hatırlattı.
   
  Bugüne kadar geçen süreçte Türkiye'deki 957 tapu müdürlüğünden 635'inin TAKBİS'e geçtiğini ifade eden Büyükboyacı, şöyle devam etti: “Bölge müdürlüğümüze bağlı 33 tapu sicil müdürlüğünün de 28'i faal olarak TAKBİS'i kullanıyor. Geriye Kırşehir'de Kaman, Nevşehir'de Avanos ve Ürgüp, Kayseri'de Pınarbaşı ve Niğde'de Bor tapu müdürlükleri kaldı. Buralarda da veri giriş çalışmalarımızı bitirdik. Kısa süre sonra bu müdürlüklerimizde sisteme geçiş yapacaklar. Bu 33 müdürlüğün sadece 4'ü devletten ayrılan ödenekle sisteme entegre oldu. Kalanların sisteme entegrasyonunu kendi imkanlarımızla sağladık. Arkadaşlarımız fazla mesai yaparak, özverili bir şekilde çalışarak veri girişlerini bitirdi.”
   
  GEÇMİŞTE ÇOK MASRAFLIYDI
   
  Büyükboyacı, yurt genelindeki müdürlüklerin TAKBİS'e geçtiğinde otomasyonun kamu kurumlarının da kullanımına açılacağını belirterek, icra müdürlükleri, mahkemeler, Sosyal Güvenlik Kurumu gibi kamu kurumlarının vatandaşların mal varlıklarını sorgulayabileceklerini kaydetti.
   
  Geçmişte mal varlığı araştırmalarını çok zaman aldığını ve masraflı olduğunu anımsatan Büyükboyacı, “Kamu kuruluşlarından gelen mal varlığı sorgulama talepleri için bölge müdürlüklerine, tapu sicil müdürlüklerine yazı gönderiyorduk. Bu hem iş gücü kaybına, hem zaman kaybına neden oluyor hem de posta masraflarını artırıyordu. TAKBİS sayesinde bu ortadan kalktı. Şimdi sisteme girip, tüm...
 • Türkiye’deki yabancı talebi ve uyrukları, Türk Vatandaşlarının ülke dışındaki konut edinimlerini değerlendiren Londra merkezli Henley&Partners yönetici ortağı Hakan Çörtelek ve Türkiye Ofisi Koordinatörü Tolga Habalı, Hürriyet’ten Elif Ergu’ya verdiği röportajda, Türk Vatandaşlarının konut almak için en çok Yunanistan‘ı tercih ettiğini belirttiler.
   
  Çörtelek, Türk vatandaşlarının da başka ülkelerden vatandaşlık aldıklarına ilişkin haberleri de abartılı bulduğuna dikkat çekerek “Ancak insanlarımızda alternatif bir oturum imkanı yaratma konusunda bir bilinçlenme ve bu yönde bir talepten söz etmek mümkün. Bu dünyanın birçok ülkesindeki eğilimden farklı değil. Türk vatandaşlarının yatırım yoluyla oturum alma konusunda en fazla başvuruda bulunduğu ülkeler arasında Yunanistan, Portekiz, Malta, İngiltere (Ankara Anlaşması’yla), ABD ve Kanada var” dedi. Habalı da Türkler için son dönemde en cazip olan ülkenin Yunanistan olduğunu söylüyor.
   
  Yunanistan’ın “Enterprise Greece” sayfasındaki Nisan 2017 bilgilere göre, gayrimenkul yatırımı yoluyla oturum programına 1684 başvuru olmuş, bunun 701 tanesi Çin’den, 357’si Rusya’dan gelmiş. Türkiye’den son 4 ayda başvuruda yüzde 50 artış olduğu Yunanistan kaynaklarınca belirtiliyor.